Milli İşletim Sistemi PARDUS

PROJE BİLGİ KARTI

PROJE ADI : Milli İşletim Sistemi PARDUS

YAPIM YILI : 2018

BÖLGE : PENDIK

ADRES : Esenler Mh. Bora Sk. No:5

KATEGORİ : VİZYON PROJELER

ETİKET : Tamamlanan, Pendik, Belediyecilik, ARGE, Teknoloji, Milli, Yerli, Yazılım

TANITIM :

Pendik Belediyesi olarak üst yönetimin vizyonu çerçevesinde 2013 yılından itibaren bütün projelerde önce firmalara daha sonra yurtdışına bağımlılığı azaltmak ve zamanla ortadan kaldırmak düşüncesiyle bir vizyon oluşturduk.

Açık Kaynak Kod Dönüşüm Projesi kapsamında birçok dönüşüm gerçekleştirdik. Bunların arasında en önemli yeri, PARDUS dönüşümü oluşturmaktadır. Bilindiği üzere PARDUS Projesi uzun zaman önce başlamasına rağmen çeşitli sebeplerle kesintilere uğramış, projeden istenen verim alınamamış ve kararlı bir halde kurumsal kullanıma uygun hale getirilememişti. Özellikle son 2 yılda bu konuda ciddi bir mesafe alınmış, sorunların çok büyük kısmı giderilmiştir. PARDUS'un bu atılımı, yazılımı kullanmak için bizlere büyük cesaret vermiş ve dönüşüm sürecimizin hızlanmasına vesile olmuştur.

Bugüne geldiğimizde 2018 Temmuz'da kullanıma sunulan PARDUS 17.4 ile eski sorunları tamamına yakını çözüme kavuşturulmuş, özellikle son kullanıcı memnuniyetini sağlamada ilerleme katedilmiştir. Böylece PARDUS Projesiyle yabancı ve kapalı kaynak kodlu yazılımlara verilen yüksek lisans maliyetinden kurtulmak için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, özel sektöre önemli bir fırsat sunulmuştur.

Milli İşletim Sistemimiz PARDUS hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız: pardus.org.tr

 

 

footer logo
footer logo