Kültür Sanatta Pendik Farkı

PROJE BİLGİ KARTI

PROJE ADI : Kültür Sanatta Pendik Farkı

YAPIM YILI : 2022

BÖLGE : PENDIK

ADRES : Doğu Mh. Erol Kaya Cd. No:201

KATEGORİ : KÜLTÜR SANAT

ETİKET : Tamamlanan, Pendik, Kültür, Sanat, Tesis, Tiyatro, El Sanatları

TANITIM :

KÜLTÜR MERKEZLERİ

İlçenin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini temsil eden Pendik kültür ve sanat merkezleri, çağdaş sanat alanında sürdürülebilir üretim ve sergileme altyapısı sunuyor. Gerek modern gerekse geleneksel mimaride inşa edilen bu yapılar; konferans salonları, sahneleri, sergi alanları, toplantı salonları, kokteyl alanları ve atölyeleri her tür etkinliğe ev sahipliği yapacak donanım ve altyapıya sahiptir.

Şehrin farklı noktalarına konumlanmış bu tesisler, her yıl ilçe sakinleri ve misafirlerine hitap edecek yüzlerce etkinliğe sahne oluyor. Ayrıca merkezlerde kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve ilçede faaliyet gösteren amatör sanat grupları kendi etkinliklerini düzenleyebiliyor. Pendik'in sanat yaşamına renk katan tesisler, farklı sanat disiplinlerinden gösteri ve etkinlikleriyle misafirlerini bekliyor.

ETKİNLİKLER

Kültür ve sanatta marka şehir olma yolunda hızlı adımlarla yol alan Pendik, düzenlenen çeşitli etkinliklerle sanatseverlerin ilgisini çekiyor. Hem ulusal hem de uluslararası arenada ilgi gören etkinliklerle Pendik, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti misafir ediyor. Tiyatrolardan sinemalara, konserlerden festivallere, seminerlerden panellere, yazı şiir atölyelerinden sanat kurslarına, anma programlarından sergilere her yıl 800'ün üzerinde etkinlik açık ve kapalı etkinlik alanlarında sanatseverlerle buluşuyor.

Anadolu kültür mirasının, gelenek ve göreneklerinin önemli unsurları Pendik'te ünlü araştırmacı yazar ve akademisyenlerin katıldığı programlarla yaşatılıyor. Programlarda yazarlar; geçmişten günümüze cereyan eden sosyal, kültürel ve güncel meseleleri ele alıyor. Bu etkinlikler kapsamında her yıl sanat ve kültür sezonunda düzenlenen geleneksel değerlerin yaşatılmasını önceleyen sohbet programlarından sağlık seminerlerine, tarih ve kültür konferanslarından edebiyat ve sanat panellerine değin onlarca etkinlik ilçe halkının entelektüel gelişimine katkı sağlıyor.

 

15 Yeni Kültür Tesisi

- Güzelyalı Semt Konağı (2010) 

- Bahçelievler Semt Merkezi (2013)

- Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezi (2014)

- Arif Nihat Asya Kültür Merkezi (2014)

- Hamid Aytaç Kültür Merkezi (2014)

- Akşemseddin Kültür Merkezi (2014)

- Kurna Köy Konağı (2014)

- Ahi Evran Kültür Merkezi (2015)

- Ahmedi Hani Kültür Merkezi (2015)

- Fevzi Çakmak Amfi Tiyatro (2017)

- Atatürk Kültür Merkezi (2018)

- Kurtdoğmuş Köy Konağı (2022)

- Ballıca Köy Konağı (2022)

- Velibaba Semt Merkezi (Devam ediyor)

- Kurtköy Kültür Sokağı El Sanatları Merkezi (Devam ediyor)

footer logo
footer logo